Konferencija o modernim tehnologijama i praksama u poslovanju velikih kompanija pod nazivom Future is Now, održana je po prvi put na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 26. novembra 2016. pod okriljem organizacije EKOF Media Group.
U futuristički uređenom amfiteatru, preko 500 posetilaca imalo je priliku da sluša panel diskusije na različite teme od 27 govornika top menadžemnta najvećih kompanija u Srbiji.
Konferencija je počela u 10h, a u program konferencije uvele su nas voditeljke Sara Jovanović i Ivana Ilijin. Konferencija je otvorena govorima Miloša Čevizovića, predsednika EKOF Media Group, dekana Ekonomskog fakulteta, prof. dr. Branislava Boričića I prodekana za saradnju sa privredom prof. dr Dragana Lončara.
,,Bez ozbiljnog rada i posvećenosti nema uspeha. Ne sumnjam da će ovo okupljanje biti uspešno i da ćete svi odavde otići obogaćeni novim zaključcima, mislima i idejama’’ kaže dekan Ekonomskog fakulteta Branislav Boričić.
HR u 21. veku
Prvu panel diskusiju o HR praksama u moderno doba, moderator panela HR saradnik Infostuda Branko Vukovac je započeo pitanjem ,,Recite nam vaše 3 vrline.’’ Učesnici su bili Milica Ivić, HR menadžer kompanije Limundo; Jelena Roksić, HR menadžer IKEA Srbija; Bojana Sajlović, u ime kompanije NIS Gazprom Neft; i Aleksandar Hangimana, direktor Manpower Srbija. Oni su izjavili da ne postavljaju ovakva pitanja danas i da im je zapravo bitno da kandidati zaista poznaju sebe i svoje sposobnosti; šta je to na čemu treba da rade na sebi, a ne da nauče napamet izjave tipa – moja mana je što previše radim.
Govorilo se o promeni fokusa buduće radne snage – milenijalaca. Koji imaju veoma drugačija očekivanja od prethodnih generacija. Njihovim roditeljima prioritet je bio stabilan posao, dok oni žele visoke plate, usavršavanje i dinamiku na radnom mestu. To predstavlja izazov kompanijama koje se raznim programima usavršavanja trude da privuku i zadrže najtalentovanije.
Društvene mreže vam mogu doneti posao ili odneti
,,Uvek koristim društvene mreže prilikom regrutacije i selekcije’’ kaže Milica Ivić, što je započelo diskusiju o upotrebi društvenih mreža pri regrutaciji. Učesnici su se složili da gledaju profile kandidata na mrežama, doduše u različitom obimu. Jedni istražuju naše živote na svim mogućim mrežama, dok se drugi ograničavaju na LinkedIn. Pokušavaju da utvrde koliko se vrednosti kandidata poklapaju sa vrednostima kompanije, a to je nekad i bitnije od radnog iskustva.
Treba napomeniti da je Direktorka za ravoj talenata pri Japan Tobacco International Yulia Rak dala interesantan primer korišćenja algoritama koji na osnovu vaše aktivnosti na fejsbuku određuju vaš profil ličnosti. Isprobavši jedan mogu da kažem da nisu još precizni i da je postupak prilično banalan, ali ne treba zanemariti algoritme u budućnosti.
Šta izvući iz ove diskusije? Mi svojim ponašanjem predstavljamo sebe. Želite da se zaposlite u određenoj kompaniji? Detaljno istražite kulturu i vrednosti te kompanije. Ako se ne poklapa sa vašom ličnošću, to verovatno nije mesto za vas. Obratite pažnju na društvene mreže, predstavite se na način koji bi bio interesantan kompaniji ili zaključajte vaše profile van LinkedIn-a. Nemojte se plašiti ako nemate sve tražene kvalifikacije i krenite rano da stičete iskustvo i radite na sebi. ,,Karijera počinje na drugoj godini studija’’, B. Vukovac.
Od ideje do Start up-a i uspešnog biznisa
Drugu panel diskusiju na temu preduzetništva obeležile su priče uspešnih preduzetnika u Srbiji: Ivana Bjelajaca – Operating Director GoDaddy Belgrade, Nebojše Matića – Direktora kompanije MikroElektronika, Marka Kovačevića – Generalnog direktora Trizma Smartsourcing, Mile Litvinjenko – Direktorke i osnivača AURA kozmetike, Đurađa Caranovića – Senior Business Developer Fondus Holding, a moderator je bila Zoja Kukić – Mendadžerka Startit centra.
Pored priče o putu ka uspehu govorili su i o motivaciji, koja sila ih je gurala napred. Nekome je to bio strah da će umreti od gladi, nekome inat i želja da dokažu sebi i drugima da mogu, a drugi su uvideli dobru priliku i šansu za uspešnu priču.
Greške zlata vredne
Na putu ka uspehu greške su neminovne, treba ih prihvatiti i učiti iz njih. Njihove poruke su: da ne morate sve da znate da biste počeli da se bavite nekim poslom; ako ne znate nađite onog ko zna i pridružite ga sebi ili pitajte za savet, ljudi žele da pomognu; da ne razmišljate lokalno jer biznisi iz Srbije mogu da se takmiče u svetu (kupce ne zanima odakle ste, dok je proizvod i prateća usluga kvalitetna uspećete) ; da se ne plašite neuspeha jer je poraz motivacija da steknemo pouku.
Sve u svemu, budite hrabri, nemojte se plašiti i postavljati sebi preterana ograničenja. “Ne postoji idealan put, ni idealan preduzetnik – sve to je samo jedan veliki proces učenja”, kaže Zoja za kraj.
O korisničkom iskustvu na osnovu primera iz prakse pričao je Đorđe Vuksanović, u ime kompanije VIP Mobile. ,,Korisničko iskustvo počinje i pre nego što neko postane korisnik vaših usluga’’ kaže on.
Dodaje da je zadržavanje postojećih korisnika zahteva mnogo više napora i investicija nego što je to bio slučaj ranije.
Kompanija VIP Mobile je u proteklom periodu ukinula veliki broj korisničkih nameta sa ciljem poboljšanja korisničkog iskustva, i on smatra da je VIP Mobile prvi operater koji je priznao greške u ranijoj komunikaciji sa korisnicima. ,,Ako ste druga priča, bitno je da to i pokažete – ne samo u odnosu sa korisnicima, već i kada je reč o zaposlenima i drugim aspektima poslovanja” rekao je Đorđe.
Digitalna transformacija
Kroz panel Digitalna transformacija vodio nas je Nebojša Bjelotomić, direktor kompanije SAGA. Panelisti koji su govorili na ovu temu su: Vojislav Lalić, rukovodilac sektora naprednih rešenja kompanije Vip mobile; Tatjana Lukić, direktorka kompanije Microsoft Business Solutions; Ivana Višnjić, finansijski direktor Belmedic-a; Ivan Vasić, IT direktor kompanije Delta Holding; Saša Mihajlović, generalni direktor ENEL PS.
Oni su govorili o promenama u tradicionalnim delatnostima koje su uzrokovane digitalizacijom. U uvodnom komentaru N. Bjelotomić uporedio je kako je ranije kupovina knjige izgledala isto kao kupovina pršute. Mnogo je veći uticaj pri donošenju odluke bio senzorni faktor. ,,Danas ne kupujemo samo knjigu, već nečiji utisak sa interneta’’ kaže on.
Promene se dešavaju i u agrarnoj industriji. Projekti čija je izvedba predviđana za par godina realizuju se danas. U zdravstvu je ultimativni cilj digitalizacije postojanje Paper free bolnica, a dokaz da je to moguće predstavlja prva takva bolnica u Skoplju. ,,Digitalina transformacija može nekome da spasi život’’ kaže Ivana Višnjić.
Iako digitalizacija sa sobom nosi veliki napredak, ona ne dolazi bez cene. Sve je teže uskladiti privatan i poslovni život, jer je rad od kuće sve prisutniji, pa je i teže razdvojiti posao od privatnog života.
Marketing u doba digitalne revolucije i milenijalaca
Koliko je digitalizacija postala deo našeg života možda najbolje opisuje ovaj video sa kojim je otvorena diskusija. Učesnici su bili:
- Srđan Radić – Direktor marketinga SBB
- Marko Dacić – Marketing menadžer Fox-a
- Marijana Agić-Molnar – Regionalni direktor GFK
- Ana Račić – Direktor marketinga Vojvođanske banke
- Moderator: Miloš Čevizović – Predsednik EKOF Media Group
Govorilo se o tome kako će izgledati dobar marketing u budućnosti, i da će doći do veće integracije matematike i statistike sa marketingom. Unaprediće se pristup optimizaciji podataka i optimizacije direktnog marketinga (setite se onih algoritama). ,,Najseksi zanimanje za 10 godina biće statističar’’ kaže Marijana Agić-Molnar.
Bilo je reči o konstantnoj greški kompanija koje u krizi uvek pristupaju smanjenju marketinških budžeta. Iako takvo rešenje u kratkom roku donosi rezultate, dugoročno samo nanosi štetu. Učesnici se slažu da upravo u takvim vremenima kompanije moraju da povećaju iznose za marketing i da osvoje poljuljano tržište.
Diskusija se prenela na temu milenijalaca i učesnici su bili velikodušni da nam podele svoje savete.
,,Milenijalci, informišite se više o tržištu rada. Razumite da vaši šefovi ne mogu da vam budu roditelji. Informišite se šta vas u Srbiji očekuje, nemojte da se razočaravate, jer nezadovoljstvo ne potiče od sadašnje situacije nego od vaših očekivanja’’ kaže Marijana.
,,Mi smo potrošna roba! Ne zanima me da li ste lepi ili pametni, već koliko ste vredni. Ako već odlažete porodicu do 35. godine, onda radite vredno do tad. Trudite se sada da biste kasnije odmarali. 300 evra danas može biti par hiljada za par godina’’ je savet koji je Srđan Radić dao svim prisutnim studentima.
,,Nemojte zaboraviti na self marketing, ne stidite se da promovišete sebe i svoj rad’’ M. Dacić
Može se reći da je poslednji panel završen polivanjem hladne kofe vode po prisutnima, ali nam je takvo osveženje bilo neophodno. Vremena su se promenila, danas nije dovoljno samo završiti fakultet i ,,čekati’’ na posao. Nema čekanja, budućnost je sada!
Future Is NOW predstavlja godišnji događaj čija je osnovna misija podsticanje inovativnosti, proaktivnosti i preduzetništva mladih kroz predstavljanje modernih tehnika i tehnologija koje imaju široku primenu u najvećim, najsavremenijim i najuspešnijim kompanijama u Srbiji, ali i onih koje će svoju primenu naći u bliskoj budućnosti.