Na današnjem panelu, čiji su učesnici bili Darko Radičanin, predstavnik organizacije ”Dostignuća mladih u Srbiji”, Miodrag Sokić, predstavnik Foruma beogradskih gimnazija, zatim Milibor Saković, direktor Prve ekonomske škole kao i domaćin današnjeg panela, dekan Branislav Boričić, mogla su se čuti zanimljiva pitanja i jos zanimljiviji odgovori.
Argumenti za nepostizanje kvaliteta pomoću mature, mogućnost efikasne implementacije nove strategije, da li je moguće realizovati smanjenje obaveznih školskih aktivnosti uz istovremeno povećanje vannastavnih su samo neka od pitanja koja su bila postavljena.
Moglo bi se reći da je tema današnjeg panela bila Sloboda izbora, takođe mišljenje naših učesnika se nije razlikovalo po pitanju uvođenja nove male mature, kao ni velike.
Mlada osoba, budući student, se ne treba ograničavati u vidu upisa na željeni fakultet po osnovu njegovih predznanja i srednje škole iz koje dolazi.
Kao sto je dekan Boričić rekao: ”Statistička iskustva su pokazala da predznanja za upis na osnovne akademske studije nisu presudna, ne kao radne navike i prenosiva znanja.”
Postoje mnoge rezerve prema novoj strategiji, pre svega rezerve prema velikoj maturi, po kojoj đaci iz strukovnih škola moraju polagati dodatne stručne predmete, kao i mišljenje da fakulteti ne trebaju biti ograničavani u samom formiranju prijemnih ispita jer u suprotnom dolazi do pojave efekta ”uskog grla ”.
”Mora biti manje uticaja države”, po rečima profesora Sokića.
Neka od predlaganih rešenja jesu rangiranje fakulteta, sto će za posledicu imati i olakšano rangiranje kandidata za upis.
Takođe, stav gdina Sakovića da svrha mature mora biti zaokruživanje jednog obrazovnog ciklusa je nešto što, ako bi se primenilo, moglo bi doprineti rešavanju najvećih problema obrazovanja u današnjem društvu, lošeg kvaliteta učenika, kao i samog sistema.
Piše: Vanja Varničić
Foto: Milun Nešović